Section 1 – Monochrome Prints – Advanced
- Class P – Portraits & People studies – Lizars Challenge Cup
- Class L – Landscapes & Seascapes – McCullagh Cup
- Class G – General Subjects – Dunne Challenge Cup
Section 2 – Monochrome Prints – Novice
- Class P – Portraits & People Studies – McCrum Challenge Cup
- Class G – General Subjects & Landscapes – CPA Club Shield
Section 3 – Colour Prints – Advanced
- Class P – Portraits & People Studies – D. Gooding Challenge Cup
- Class L – Landscapes & Seascapes – Leitch Cup
- Class G – General Subjects – McDowell Challenge Cup
Section 4 – Colour Prints – Novice
- Class P – Portraits & People Studies – B. Stalker Trophy
- Class G – General Subjects & Landscapes – N. Cameron Shield
The remaining sections are open to all entrants
Section 5 – Child Portraits – Monochrome/Colour Prints
- Any print of a child up to the age of 11 – Henri Challenge Cup
Section 6 – Architecture
- Anderson McMeekin Rose Bowl
Section 7 – PDIs – Maximum 12 Files
- Class P – Portraits & people studies – J. Ramsey Memorial Cup
- Class L – Landscapes & Seascapes – McClure Challenge Cup
- Class G – General subjects – N. Cameron Trophy
Section 8 – Related Series of PDIs – Maximum of 2 Sets
- Series of 6 “Projected Digital Images” – A. Orr Challenge Cup
- There must be an obvious relationship in subject matter
Section 9 – Audiovisual
- NIPA rules apply. It may be necessary for entrants to supply replay equipment at the clubrooms for judging purposes.
Section 10 – Panorama
- A new category for the 2018/19 season.
Jack Smyth Memorial Trophy
- Awarded for the best print in the exhibition.
Pavilion Bar Trophy
- Awarded for the best PDI in the exhibition.
Norman Harbinson Memorial Trophy
- Awarded to the most successful overall entrant in the Exhibition.
- Points will be awarded in each category as follows: –
- 1st – 6
- 2nd – 4
- 3rd – 3
- Highly Commended – 2
- Commended – 1
- Best Print – 6
- Best PDI – 6
- No points will be awarded in a category where there are less than 5 entrants in the category.