2016 Annual Exhibition

Tuesday 17th May heralded the opening night of the 2016 Annual Exhibition. This is the 110th exhibition in the long history of CPA. We were delighted to welcome so many to our club to view the prints and projected digital images on display at what has turned out to be one of our biggest exhibitions in many years. Thanks again to Damian McDonald ARPS from CBPPU who judged this year’s exhibition entry and to Gavin Toman who as Exhibition Secretary put so much work into the preparation, ably assisted by Frank Dunleavy.

IMG_3432

Damian McDonald

IMG_3444

Gavin Toman

 

 

 

 

 

 

 

The results of the 2016 Annual Exhibition are as follows:

Section 1 – Monochrome Prints – Advanced

Class P – Portraits & People studies:- Lizars Challenge Cup

1st) Paul Hanley
2nd) Ossie Bruce
3rd) Vittorio Silvestri

Paul Hanley

1P: Paul Hanley

Lizars Challenge Cup

 

 

 

 

 

 

 

Class L – Landscapes & Seascapes:- McCullagh Cup

1st) Vittorio Silvestri
2nd) Vittorio Silvestri
3rd) Vittorio Silvestri

1L: Vittorio Silvestri

McCullagh Cup

 

 

 

 

 

 

 

Class G – General Subjects:- Dunne Challenge Cup

1st) Paul Hanley
2nd) Paul Hanley
3rd) Vittorio Silvestri

1G: Paul Hanley

IMG_3420

Dunne Challenge Cup

 

 

 

 

 

 

 

Section 2 – Monochrome Prints – Novice

Class P – Portraits & People Studies:- McCrum Challenge Cup

1st) Chelle McGaughey
2nd) Chelle McGaughey
3rd) Pauline McAleese

2P: Chelle McGaughey

IMG_3421

McCrum Challenge Cup

 

 

 

 

 

 

 

Class G – General Subjects & Landscapes:- C.P.A. Club Shield

1st) Chelle McGaughey
2nd) John Winder
3rd) John Winder

2G: Chelle McGaughey

IMG_3422

CPA Club Shield

 

 

 

 

 

 

 

Section 3 – Colour Prints – Advanced

Class P – Portraits & People Studies:- D.Gooding Challenge Cup

1st) Paul Hanley
2nd) Paul Hanley
3rd) Paul Hanley

3P: Paul Hanley

IMG_3423

Gooding Challenge Cup

 

 

 

 

 

 

 

Class L – Landscapes & Seascapes:- Leitch Cup

1st) Kieran Close
2nd) Ossie Bruce
3rd) Vittorio Silvestri
Commended) Vittorio Silvestri

3L: Kieran Close

Leitch Cup

 

 

 

 

 

 

 

Class G – General Subjects:- McDowell Challenge Cup

1st) Paul Hanley
2nd) Louise Borbely
3rd) Ossie Bruce
Highly Commended) Louise Borbely
Commended) Louise Borbely

The bean before dawn

3G: Paul Hanley

IMG_3426

McDowell Challenge Cup

 

 

 

 

 

 

 

Section 4 – Colour Prints – Novice

Class P – Portraits & People Studies:- B Stalker Trophy

1st) Chelle McGaughey
2nd) Chelle McGaughey
3rd) Robert Sergeant

4P

4P: Chelle McGaughey

IMG_3427

Stalker Trophy

 

 

 

 

 

 

 

Class G – General Subjects & Landscapes:- N Cameron Trophy

1st) Robert Sergeant
2nd) John Winder
3rd) Robert Sergeant
Highly Commended) Robert Sergeant
Highly Commended) John Winder
Commended) Chelle McGaughey

4G: Robert Sergeant

IMG_3428

Cameron Trophy

 

 

 

 

 

 

 

Section 5 – Child Portraits – Monochrome/Colour Prints

Henri Challenge Cup

1st) Paul Hanley
2nd) Helen Honeyman
3rd) Chelle McGaughey

5: Paul Hanley

IMG_3429

Henri Challenge Cup

 

 

 

 

 

 

 

Section 6 – Architecture

Anderson McMeekin Rose Bowl

1st) Paul Hanley
2nd) Ossie Bruce
3rd) Ossie Bruce
Commended) Paul Hanley

6: Paul Hanley

IMG_3430

Anderson McMeekin

 

 

 

 

 

 

 

Section 7 – PDI – Open

Class P – Portraits & People Studies:- J. Ramsey Memorial Cup

1st) Vittorio Silvestri
2nd) Paul Hanley
3rd) Paul Hanley

7P: Vittorio Silvestri

IMG_3433

Ramsey Memorial Cup

 

 

 

 

 

 

 

Class L – Landscapes & Seascapes:- McClure Challenge Cup

1st) Steve Haydon
2nd) John Winder
3rd) Steve Haydon
Highly Commended) Steve Haydon

4

7L: Steve Haydon

IMG_3434

McClure Challenge Cup

 

 

 

 

 

 

 

Class G – General Subjects & Landscapes:- N. Cameron Cup

1st) Louise Borbely
2nd) Robert Sergeant
3rd) Louise Borbely

7G: Louise Borbely

IMG_3435

Cameron Cup

 

 

 

 

 

 

 

Section 8 – Related Series of 6 PDI

A Orr Challenge Cup

1st) Louise Borbely
2nd) Paul Hanley
3rd) Robert Sergeant

exhibition2016pdigroup3

8:1 Louise Borbely

exhibition2016pdigroup5

8:2 Louise Borbely

exhibition2016pdigroup4

8:3 Louise Borbely

exhibition2016pdigroup6

8:4 Louise Borbely

exhibition2016pdigroup1

8:5 Louise Borbely

exhibition2016pdigroup2

8:6 Louise Borbely

 

 

 

IMG_3436

Orr Challenge Cup

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Section 9 – Audio Visual

1st) John Winder

See end of post for audio visual winner.

 

The were then three final Exhibition trophies to present.

Best Print in the Exhibition

Jack Smyth Memorial Trophy – Chelle McGaughey

Best PDI in the Exhibition

Pavilion Bar Trophy – Louise Borbely

Most Successful Overall Entrant in the Exhibition

Norman Harbinson Memorial Trophy – Paul Hanley

IMG_3439

Jack Smyth Memorial

IMG_3437

Pavilion Bar Trophy

IMG_3441

Harbinson Memorial Trophy

 

 

 

 

 

 

 

Also awarded on the night were the trophies for the club competitions held throughout the season. The winners were as follows:

Irish Heritage

Roland Bainbridge Memorial Trophy – Vittorio Silvestri

Photo Essay

Stanley Matchett Trophy – John Winder

Flora & Fauna

AES Seal Trophy – William Allen

Club Outings

Moucka Shield – John A. Hill

Practical Nights

Agnew Cup – John A. Hill

Bainbridge

Bainbridge

Matchett

Matchett

Mouka

Mouka

Agnew

Agnew

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In addition to these competitions, points were awarded for each of the Interclub rounds during the season and when tallied up the winners were as follows:

Monthly Black & White Print Shield – Paul Hanley

Monthly Colour Print Shield – Louise Borbely

Monthly PDI Shield – Paul Hanley & Louise Borbely

Monthly Overall – Paul Hanley

Monthly B&W

Monthly B&W

Monthly Colour

Monthly Colour

Monthly PDI

Monthly PDI

Monthly Overall

Monthly Overall

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Congratulations to all our winners. The 2015-16 season has been an excellent one for CPA. Here’s hoping 2016-17 will be even better!